2007-ben egy rendőrségi felmérés keretében 3000 építkezési vállalatot vizsgáltak meg. Egyharmaduk felfedte, hogy az előző évben megkörnyékezte őket a jakuza: vagy védelmi pénzt követelt tőlük, vagy szerződéseket kívánt kötni velük.
Előfordul, hogy a beruházó keresi meg a jakuzát, például azért, hogy rávegyen egy makacs telektulajdonost ingatlanának eladására. 2008-ban a Suruga nevű nagy ingatlan-beruházó cég elnöke lemondásra kényszerült, amikor a rendőrség őrizetbe vette annak a vállalatnak az embereit, amelyet a Suruga bérelt fel egy tokiói épület lakóinak eltávolítására. A bankok a hírre azonnal felmondták a Surugának nyújtott kölcsöneiket, és a cég csődbement.
Inuzuka Hirosi, az építőipari beruházók szövetségének tanácsadója azt mondta az amerikai lapnak, hogy az iparág régen engedett az alvilágnak. "A projektigazgatótól elvárták, hogy legyen jóban a helyiekkel, ami azt jelentette, hogy a zavarok megelőzése végett a jakuzával is együtt kellett dolgoznia" - magyarázta.
A torony a jakuzák kiszorításának lett a jelképe
Míg korábban a jakuza elleni küzdelem közvetlenül a bűnözőket célozta meg, ma a hangsúly maguknak a cégeknek a felügyeletére helyeződött át. Azokra, amelyek együttműködnek az alvilággal, keményebb büntetéseket szabnak ki. Áprilisban a szövetség felszólította tagjait: minden szerződésbe vegyék be, hogy amennyiben a szerződő félről bebizonyosodik, kapcsolatban áll a jakuzával, a megállapodás érvényét veszti.
Már a másnapi ebéd is gond
Az új tokiói toronyépület, a Tokyo Sky Tree jelképévé vált ennek az erőfeszítésnek. 2008 végén a beruházáson dolgozó cégek, köztük a Tobu Railway vasúti társaság és az egyik legnagyobb építkezési vállalat, az Obayashi Corporation a helyi üzletemberekkel együtt jakuzaellenes bizottságot alakítottak. Az elmúlt években több mint száz hasonló összefogás jött létre.
Hironaka, a Sky Tree jakuza elleni bizottságának ügyvédje elmondta, hogy az építkezést szigorúan felügyelik a biztonsági őrök és a kamerák. A szerződéseket gondosan ellenőrzik annak megelőzése végett, hogy a szállítók közé alvilági fedőcégek szivárogjanak be - nemcsak építőanyagot és felszerelést nem vásárolnak tőlük, de még védőkesztyűt vagy étkezési szolgáltatást sem.
A beruházások zömét pénzelő helyi kormányzatok és hatóságok hasonló intézkedéseket léptettek életbe. Maga Tokió is ilyen szabályozást dolgozott ki.
Az alvilág megpróbál visszavágni. Tokió körzetében idén négy alkalommal is tüzet nyitottak építkezésekre. Noha senki sem sérült meg, az esetek aggodalmat keltettek. Japánban ugyanis szinte lehetetlen fegyvert szerezni, ha valaki nem tartozik a jakuzához. Ám a szakértők szerint a támadások azt is jelzik, hogy a jakuzavilág nehéz helyzetbe került: a szervezett bűnözés számára "ez valóságos jégkorszak".
"Megpróbáltak új jövedelmeket kicsikarni a gazdaság vezető ágazataiból, ez azonban visszaütött rájuk - közölte Jamanucsi Jukio, a Jamagucsi-gumi volt tanácsadója, aki ma is véd gengsztereket. - Egyes jakuzatagok számára manapság már a másnapi ebéd is gond."